Říjen 2007

Výlov Kbelského rybníka

22. října 2007 v 20:46 Informace ze sboru
20.10.07 se konal na místním obecním rybníku výlov. Zdejší rybník hasiči loví jednou za dva roky. Již v předcházejícím dni byla k rybníku přivezena požární káď a udírna. V den výlovu si dali hasičisraz již v 6.00 hod ráno, aby se stihl rybník vypustit do 10.00 hod, kdy byl výlov oficiálně zahájen. Do ,,lováků´´ si vlezli Milan Netrval a Vladimír Pittr a šlo se na to. Bylo vyloveno
několik desítek kaprů obecných od 40 do 60 cm, několik tolstolobiků, dvě štiky a sumec ,,Vráťa´´. Poté bylo ještě dolovení násadkových rybiček na příští rok. Mezi těmito rybami se objevili malí okouni, líni a kapři. Ve zdejší obci se stalo tradicí, že sumec Vráťa, kterému se tak říká již 6 let, je při každém výlovu vracen zpět. I letos byl středem pozornosti přítomných diváků i fotografů. Letos se zde na tradičním výlovu objevil i bývalý místní hostinský, redaktor Kbelských listů, zakladatel zdejšího Ochotnického spolku a dnes i redaktor Klatovského deníku, Ludvík Pouza. U rybníka bylo možné si kapra zakoupit. Po výlovu se vše přesunulo do naší místní hospůdky Na návsi, kde se všichni přítomní mohli těšit na uzné ,,podkovy´´ z kapra.
Myslím že letošní výlov se nám povedl, přálo nám počasí a ryb bylo také hodně. Takže se těšíme opět za dva roky u našeho krásného rybníka a společně se pokocháme rybářskou činností.

Naši hasiči v Chlumčanech

22. října 2007 v 20:46 Ostatní soutěže
Dne 13.10.2007 se naši hasiči vydali na jedny z posledních závodů do Chlumčan. Zde se zúčastnilo 36 družstev mužů a 6 družstev žen. Závody byly zahájeny již v 10.00 hod slavnostním nástupem a minutkou ticha, kterou jsme vzpomínali na chlumčanského hasiče Vlastimila Reitspiese. Poté se začalo závodit. V Chlumčanech se soutěžilo na krytém parkovišti u ,,keramičky´´ a jak je zde tradicí, soutěžící se připravovali na dvou stavech. Těchto závodů se také zúčastnila dvě družstva z Extraligy (SDH Nevcehle, SDH Urbanov). Naši hasiči nastupovali na základnu číslo II. jako 16. v pořadí. Pokus se jim ale nepovedl, poté co Miroslav Frouz uklouzl a upadl před základnou a košařovi se nepodařilo nasadit koš. Sousedům z Malince se dařilo o hodně lépe, když po útoku jim na časomíře svítil čas 15.98s. Ve druhém kole se našim start povedl a bylo to velmi pěkně rozběhnuté, ale jen do té doby, než se při náběru savec vyboulil nad hladinu a spojař nemohl nabrat. Po zpětném náběru se ještě stala chyba na rozdělovači a L. proudař přešlápl čáru. Nejvíce se dařilo v letošním roce družstvu z okresu Jihlava Květinov.
Řeknu vam, horší tečka za sezonou být nemůže. Sbohem letošní sezoně.

Memoriál v Oplotě (1. kolo)

10. října 2007 v 1:45 | Správce |  Videa
rozlišení: 252x240
velikost: 7.3 Mb
dat. průtok:1150kb
Připravil: Miroslav Frouz

SDH Kbel na memoriálu v Oplotě

7. října 2007 v 20:21 | Správce |  Ostatní soutěže
Naši hasiči se zúčastnili 7.10.2007 Memoriálu v Oplotě u Přeštic. Zde se zúčastnilo 9 družstev mužů a 1 družstvo žen. Místní hasiči se rozhodli, že se nepoběží ve sportovním oděvu, jako tomu je v současné době, ale že se závodníci ustrojí do pracovních oděvů a obují si kanady. Naši hasiči si tento oblek vyzkoušeli po 6 letech a a někteří poprvé. Zrovna tak se zde v Oplotě týmy něřadily podle zaplaceného startovného, ale pořadí se losovalo z klobouku. Naši hasiči si vylosovali předposlední startovní číslo 8. V prvním kole žádný ,,manšaft´´ nešel pod 20 vteřin. Nejlepším časem prvního kola a jistého postupu do 5. nejlepších se prezentovalo naše družstvo s časem 20,18s. Do finále s našimi hasiči se také dostala družstva Vřeskovice B, Dnešice, Bolkov a Chlumčany. Druhé kolo více sedělo družstvu z Bolkova, kteří se jako jediní dostali pod 20 vteřina zvítězili s časem 18,83s. Druzí skončili hasiči z Vřeskovického B-týmu, 3. místo obsadili kamarádi z Chlumčan, 4. hasiči Dnešice a na 5. místě SDH Kbel, kterým se nepovedl útok ve druhém kole a po rozpadu ,,béček´´ dokončili útok s časem 41s, který na medajlové umístění nestačil. Jinak soutěž dobře připravena, jen ta základna by mohla být trošku v rovině, ale to je jen detail. Kolobásky a pivo dobré. Nashle za rok, doufejme že se v Oplotě sejdeme tak v hojném počtu jako letos.

ZALOŽENÍ A VÝVOJ SDH VE KBELE

7. října 2007 v 11:22 | Správce |  Historie sboru
V naší obci došlo k založení sboru dobrovolných hasičů (SDH) na podnět učitele a zdejšího rodáka Josefa Tikala (u Petelů) dne 11. září 1898. Bylo to na výzvu obecního zastupitelstva, které rovněž pověřilo Josefa Tikala k zakoupení stříkačky, výstroje a potřebného příslušenství na účet obce Kbel.
Stříkačka byla vysvěcena farářem Matějem Panským. Za kmotru byla pozvána paní choť rytíře majitele statku Žižkov, Měčína, Malince a Mečkova. Ta se však omluvila, ale poslala na podporu dar ve výši 100 zlatých.
Pro hasičský sbor bylo mnoho nadšenců a přihlásilo se 18 členů z řad sedláků, rolníků, domkářů i z řad učitelského sboru.
Členové sboru dobrovolných hasičů si nejen osvojovali hasební techniku, zdokonalovali se na župních sjezdech, kde získávali zkušenosti od ostatních hasičů, již zkušenějších. Těchto sjezdů přeštické župy se zúčastňovali pravidelně. Přeštická župa zůstala samostatná po oddělení župy nepomucké v roce 1899. Do nepomucké župy přešly některé sbory z Nepomucka z přeštické župy. Velkou úlohu měl v této době ve sboru cvičitel.
První zásah u požáru provedl sbor v roce 1901 ve Vlčí. Další zásahy u požárů byly v Malinci v roce 1910 a v Jíně 1912. Téhož roku zasahovali ve Kbele, kde vznikl velmi rozsáhlý požár a shořelo 6 usedlostí. V dalším roce se zasahovalo v Mečkově a v roce 1914 ve Vlčí.