ZALOŽENÍ A VÝVOJ SDH VE KBELE

7. října 2007 v 11:22 | Správce |  Historie sboru
V naší obci došlo k založení sboru dobrovolných hasičů (SDH) na podnět učitele a zdejšího rodáka Josefa Tikala (u Petelů) dne 11. září 1898. Bylo to na výzvu obecního zastupitelstva, které rovněž pověřilo Josefa Tikala k zakoupení stříkačky, výstroje a potřebného příslušenství na účet obce Kbel.
Stříkačka byla vysvěcena farářem Matějem Panským. Za kmotru byla pozvána paní choť rytíře majitele statku Žižkov, Měčína, Malince a Mečkova. Ta se však omluvila, ale poslala na podporu dar ve výši 100 zlatých.
Pro hasičský sbor bylo mnoho nadšenců a přihlásilo se 18 členů z řad sedláků, rolníků, domkářů i z řad učitelského sboru.
Členové sboru dobrovolných hasičů si nejen osvojovali hasební techniku, zdokonalovali se na župních sjezdech, kde získávali zkušenosti od ostatních hasičů, již zkušenějších. Těchto sjezdů přeštické župy se zúčastňovali pravidelně. Přeštická župa zůstala samostatná po oddělení župy nepomucké v roce 1899. Do nepomucké župy přešly některé sbory z Nepomucka z přeštické župy. Velkou úlohu měl v této době ve sboru cvičitel.
První zásah u požáru provedl sbor v roce 1901 ve Vlčí. Další zásahy u požárů byly v Malinci v roce 1910 a v Jíně 1912. Téhož roku zasahovali ve Kbele, kde vznikl velmi rozsáhlý požár a shořelo 6 usedlostí. V dalším roce se zasahovalo v Mečkově a v roce 1914 ve Vlčí.

ZHÚJ výrazně přispívala svým tiskem k rozvíjení národního hnutí, k posílení národního povědomí a soudržnosti. V roce 1902 ZHÚJ zavedla Dobrovolné příspěvky. Hasičské sbory se zúčastňovaly všech národních a vlasteneckých činností. Stejně tomu bylo i u dobrovolných hasičů ve Kbele. Kladli důraz na kulturu a sebevzdělání členstva i ostatních občanů, jelikož byli hasiči jedinou společenskou organizací v obci. Pořádali hasičské plesy a taneční zábavy a rovněž se zabývali ochotnickým divadlem po příkladu přeštických a k tomu měli vlastní jeviště. To si pořídili za vlastní prostředky.
Tohle vše bylo přerušeno v roce 1914, kdy vypukla světová válka. Nastala těžká doba pro všechny lidi a museli narukovat občané obce, a mezi nimi i členové hasičského sboru. V této světové válce zahynulo 15 občanů naší obce.
Světová válka skončila vyhlášením samostatnosti Československa 28. října 1918. Nadšení lidí i hasičů do další práce bylo obrovské.
V roce 1920 měl sbor 23 členů. Tragédií pro obec se však stal velký požár v roce 1923, kdy shořely čtyři usedlosti. Šlo o dřevěné budovy kryté šindelem. Kbelští hasiči zasahovali v roce 1928 v Beraničkách u požáru. Z tohoto období do roku 1930 se však nedochovaly podrobnější záznamy o činnosti hasičů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jar se vám líbí naše stránky

Líbí 54.3% (125)
Jde to 9.6% (22)
Nic moc 7.8% (18)
Nelíbí 28.3% (65)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama